Tipy na výlety
Uspořádání terénu, pestrá mozaika lesů, luk, a pastvin, poměrně hojné zastoupení rozptýlené zeleně, fauny i vzácné flóry, četné kulturní památky, jedinečný krajinný ráz - to vše vytváří v chráněné krajinné oblasti Broumovsko vhodné podmínky pro rozvoj turistiky.
Adršpašské skály
Národní přírodní rezervace
Adršpašské skalní město je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou tvořeny kvádrovými pískovci. Spolu s Teplickými skalami tvoří největší celistvé skalní město České republiky. Zároveň jsou tato dvě skalní města evropsky proslulým pojmem. Skalní město je zpřístupněno značeným prohlídkovým okruhem, který lze projít individuálně nebo za doprovodu místního průvodce s výkladem. Na prohlídkový okruh se platí vstupné. Prohlídku skal s průvodcem lze objednat v adršpašském informačním centru nebo u pokladny u vstupu do Adršpašských skal.
Po horním jezírku nacházejícím se nad Velkým vodopádem se lze projet na pramici, na dolním jezírku (bývalá pískovna) funguje půjčovna lodiček. Adršpašské skály nabízí také množství terénů pro skalní lezení různé obtížnosti. Skalní lezení lze provozovat pouze ve vyznačených oblastech a za určitých pravidel. Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko apeluje na horolezce, aby dodržovali podmínky udělené výjimky, a to zejména zákaz vstupu mimo oblasti povolené k lezení. Mezi známé útvary skalního města patří Milenci, Starosta a Starostová, Džbán, Homole cukru, Sloní náměstí...
Teplické skály
Národní přírodní rezervace
Skalní město ležící nedaleko Teplic nad Metují je nápadné výraznými souvislými skalními stěnami. Od menšího Adršpašského skalního města je tato oblast oddělena hlubokou Vlčí roklí (z jednoho skalního města do druhého lze projít po značené turistické stezce).Teplické skály jsou zpřístupněny prohlídkovým okruhem (délka 6 km), který je velmi dobře značen a doplněn informačními panely naučné stezky. Návštěvníci tak mají možnost seznámit se s historií skal a jejich objevováním, získají informace o turistice, horolezectví a živé a neživé přírodě. Textové údaje jsou doplněny fotografiemi a ilustracemi.
Na prohlídkový okruh se platí vstupné. Všechny skalní útvary, které jsou velmi přiléhavě pojmenovány, jsou na místě označeny orientačními šipkami. Návštěvník tak může v Teplických skalách vidět například Skalní korunu, Krakonošovo párátko, Medvěda, Hlásku, Golema a jiné. Nejvýraznějším seskupením pískovcových bloků jsou Chrámové a Martinské stěny.
Skalní lezení lze provozovat pouze ve vyznačených oblastech a za určitých pravidel. Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko apeluje na horolezce, aby dodržovali podmínky udělené výjimky, a to zejména zákaz vstupu mimo oblasti povolené k lezení.
Broumovské stěny
Národní přírodní rezervace
Broumovské stěny skrývají mnoho kouzelných míst, která stojí za návštěvu v každém ročním období. Zdvihají se jihozápadním směrem z údolí řeky Stěnavy. Z krajinářského hlediska se jedná o výrazný nesouměrný horský hřbet, z něhož vystupuje celá řada skupin pískovcových skalních útvarů, lemujících četné rokle. Několik roklí brázdí skalní masiv zpravidla od západu k východu. Nejznámější je Kovářova rokle - vede jí značená turistická cesta z Police n. M. do Broumova přes Hvězdu. Četné skalní hřiby v oblasti Slavného a Božanovského Špičáku jsou ukázkou tzv. selektivního zvětrávání pískovcových skal.
Nejzajímavější partie Broumovských stěn jsou přístupné díky husté síti značených turistických stezek, které umožňují poměrně pohodlný průchod jinak těžko prostupným terénem. Důležitou křižovatkou turistických cest je Hvězda.
Hvězda - barokní kaple z 18. st. a dřevěná chata z 19. st. postavená ve švýcarském slohu (dnes restaurace) - zároveň patří mezi nejznámější výletní cíle Stěn. Skýtá se odtud nádherný výhled na Broumovskou kotlinu a okolní české i polské hory.
Další četná vyhlídková místa (např. Božanovský Špičák, Koruna, Supí hnízdo) poskytují výhledy nejen na blízké skalní terény a další okolí Policka a Broumovska, ale i na charakteristické hřebeny Krkonoš, Sovích hor, Orlických a Bystřických hor a přes Polsko až po vzdálený Králický Sněžník a Jeseníky. Jihovýchodní část Stěn je nejsnadněji přístupná z Machova nebo Božanova - oblast Božanovského Špičáku (773 m. n. m., nejvyšší vrchol Broumovských stěn) se značeným okruhem, Junácká vyhlídka a Bludiště. Zajímavým útvarem je skalní uskupení Kamenná brána a nedaleký vrch Koruna (769 m), odkud je také pěkný rozhled směrem do Polska.
Broumovské stěny jsou přístupné nejen pro pěší turisty, ale částečně i pro cyklisty (horská a trekkingová kola) – v oblasti NPR je značeno několik km cyklostezek.
Ostaš
Ostaš je stolová hora v Broumovské vrchovině, ležící nedaleko města Police nad Metují. Vrcholová partie Ostaše je od r. 1956 Národní přírodní rezervací, taktéž Kočičí skály, jež byly ve stejném roce vyhlášeny přírodní památkou. Jméno Ostaš je odvozeno od svatého Eustacha (Ostacha), patrona myslivců a lovců. V dávných dobách představovala hora Ostaš útočiště pro polické obyvatelstvo, které se zde ukrývalo ve skalách během válek. Tyto časy připomínají i názvy některých skalních útvarů – např. Zrádce nebo Sluj českých bratří. Území Ostaše zpřístupňuje okružní turistická stezka: nachází se tu dvě menší skalní města - Horní labyrint a Dolní labyrint s Kočičím hradem.
Stezka prochází i značnou část skalního okraje vrcholové plošiny s řadou upravených a jedinečných vyhlídek na Krkonoše, Broumovské stěny a Javoří hory. Hora je lemována strmými skalními útvary o výšce až 40 metrů, dosahuje výšky 700 m. n.m. a velikosti plošiny 500 x 400 metrů. Dolní labyrint je oproti Hornímu labyrintu o 100 metrů níže. Sluj českých bratří je 30 metrů dlouhá puklina.
Skalní oblast Ostaše je oblíbeným místem horolezců – na Pískovcové věže vede přes 500 výstupových cest různé obtížnosti. První horolezecký výstup byl podniknut na věž Cikánka v Horním labyrintu r. 1939. Skalní lezení lze provozovat pouze ve vyznačených oblastech a za určitých pravidel. Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko apeluje na horolezce, aby dodržovali podmínky udělené výjimky, a to zejména zákaz vstupu mimo oblasti povolené k lezení.
Téměř celá hora je zalesněna hospodářskými smrčinami. Pole se nacházejí jen v nejnižších partiích svahů, pouze v jihovýchodní části zasahují výše a přecházejí v louky. Hora Ostaš se nachází v povodí řeky Metuje, která protéká pod jejím západním svahem. Modrá turistická značka vedoucí do České Metuje prochází jižním svahem kolem studánky Samaritánka. V horní části odlesněné plochy se nachází osada Ostaš, místní část Police nad Metují, s několika typickými chalupami, restaurací a kempem.
Stolové hory v Polsku
Stolové hory - Góry Stolowe - Národní park (PL)
Národní park Stolové hory se nachází na hranici s Českou republikou a zahrnuje polskou část Stolových hor (Gory Stolowe). Ráz polských Stolových hor (Szczeliniec a Bledne Skaly) je zcela odlišný od ostatních pohoří v oblasti; nižší část dosahuje nadmořské výšky zhruba 750 m. n. m., horní část se skládá z několika samostatných skupin, které vystupují 100 - 150 m nad okolí.
Chráněné území zaujímá cca 63 km2 vrcholové oblasti, spolu s nejvyšším vrcholem Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki, 919 m n. m.), a Skalniakem (915 m n. m.). V ochranném pásmu parku se nachází oblíbené lázně: Polanica, Duszniki a Kudowa Zdroj. Jednotlivé skály zvětrávají nestejnoměrně a vytváří tak rozdílné pásy se stržemi a fantastickými skalními útvary.
Bischofstein, rozhledna na Čápu a Černé jezírko
Barokní zámeček Skály - Bischofstein se nalézá v lesním hvozdu severovýchodních Čech. Je obklopen pískovcovými skalami s mnoha lezeckými terény, malebným jezírkem a zříceninou gotického hradu dříve nazývaného Katzenstein, nyní hrad Skály. Zámeček byl přestavěn na hotel a restauraci. V areálu se nacházejí tři budovy - budova zámku, v níž je restaurace, naproti ní je jednopatrová úřednická budova, která nyní slouží k ubytování hostů, a hospodářská budova naproti vjezdu do areálu, kde se nacházejí informace s občerstvením pro návštěvníky a hotelová recepce. Zámeček má certifikaci Cyklisté vítáni.
Křížový vrch
Křížový vrch se tyčí do výšky 667 m. n. m. a je z něj krásný výhled do celého okolí. Na vrchol se dostanete po nově rekonstruované křížové cestě, jejíž historie sahá až do 17. století. Cesta je formou basreliéfu zasazena do skal lemujících stezku. Při cestě na vrchol budete na některých místech překonávat do skal vytesaná schodiště a stupy a příkré dřevěné schody. Na vrcholu naleznete železný kříž z roku 1857 na pískovcovém podstavci s plastikami svaté Anny, Josefa a Jana Nepomuckého. Z vrcholu se Vám naskytne krásný výhled na Adršpašské skály a za hezkého počasí dohlédnete i do Krkonoš. Přístupnost na Křížový vrch se můžete vydat kdykoliv v průběhu roku. Z obce Adršpach vede žlutá turistická trasa, která Vás zavede až na vrchol.
Minieuroland
Minieuroland se rozprostírá na ploše 20 tis. m² na malebném místě v polském městě Klodzko. Nyní se zde nachází přes 40 exponátů z celkově plánovaných 100. Je zde k vidění mnoho známých staveb z celého světa a to zejména z Evropy.
Park se nachází v krásné přírodě, kde můžete obdivovat provedení jednotlivých miniatur do nejmenších detailů tak, jak je znáte na vlastní oči. Obklopeni budete pohádkovou scenérií flory. Příroda zde zaujímá více než 500 druhů stromů a keřů dovezených z nejlepších květinářství v Nizozemsku a Belgii. Můžete obdivovat ikonické budovy světoznámého významu z Drážďan, Paříže a mnoho dalších měst. Park Miniatur Vás zve do země krásy, klidu a harmonie.
Vodní nádrž Les Království
Les Království je údolní přehradní nádrž na Labi vystavěná v roce 1920. Leží 4 km proti proudu od města Dvůr Králové nad Labem. Na levém břehu stojí rozsáhlý lesní komplex Království, zbytek starého hraničního hvozdu, po němž se přehrada jmenuje.
Přehrada je v českých poměrech neobvyklá svým vysoce estetickým stavebním provedením. V současnosti je díky své jedinečnosti vyhledávaným cílem turistů.
Od 3. září 1958 je přehrada i s elektrárnou zapsána jako nemovitá památka, od roku 1964 je národní technickou památkou, od 1. července 2010 je národní kulturní památkou.
Farma Wenet
Naše farma je obklopena malebnou krajinou Broumovska, která skýtá mnohé vyžití v každém ročním období, od romantických procházek po okolí, po celodenní výlety do skal, zdejších lesů, návštěvy památek, ale i oddech a relax u našich zvířátek na farmě.
Návštěvník má možnost se setkat s různými druhy zvířátek na naši farmě chovaných, některá z nich má možnost si i osobně pohladit a zažít tak neobyčejné chvíle, odpočinout si v příjemném prostředí a nabít se novou energií.
ZOO Łączna
Zoologická zahrada v Łączné se nachází v Polsku, v Dolním Slezsku. V našem výběhu máme téměř 100 druhů zvířat z celého světa, včetně druhů, jako jsou tygři, klokani, servaly, surikaty, antilopy, polární vlci, lemuři, jeřáby, exotické ptáky,dikobrazy, opice a mnoho dalších.
Je to jedinečné místo, kde můžete strávit čas se svou rodinou a relaxovat v lůně přírody mezi zvířaty z celého světa.
Areál zoologické zahrady čítá 12 hektarů a je otevřená po celý rok.
Sněžka
Sněžka (1603m n.m.) je nejvyšší hora v České republice. Nachází se v Krkonoších na Hraničním hřebenu. Přes její vrchol prochází česko-polská státní hranice. Na severní polské straně spadají srázy do údolí Lomničky, na jižní české do Obřího dolu. Západní svahy se snižují do Úpské rašeliny a východní klesají v Obří hřbet.
Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny. Na vrcholu hory je Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, kamenný trigonometrický obelisk a 14 m vysoká rotundová kaple sv. Vavřince, která je nejstarším objektem na vrcholu Sněžky. Raritou je Česká poštovna, která je nejvýše položenou poštovnou v České republice. Můžete odtud poslat poštu s razítkem Poštovna na Sněžce.
Sněžka je vyhledávaný turistický cíl a rozhledový bod. Vede na ni několik turistických, běžeckých i cyklistických tras. Nejčastějším výchozím bodem je Pec pod Sněžkou, kde je také nástupní stanice sedačkové lanovky z Pece pod Sněžkou na vrchol Sněžky. Z vrcholu Sněžky vedou značené turistické trasy směrem k Luční boudě, do Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou nebo do Horní Malé Úpy.
Lanová dráha Sněžka - lanovka vedoucí z Pece pod Sněžkou přes mezistanici na Růžové hoře na vrchol nejvyšší hory České republiky. Během necelé půlhodinky překonáte převýšení více než 680 m. Ze Sněžky potom můžete dál pokračovat po značených turistických cestách.